Kvarnerské ostrovy 2020

9. 9. - 16. 9. 2020

Druhý letošní zájezd byl zároveň i posledním, neboť Slovinské moře na konci září bylo pro nízký počet účastníků zrušeno - obavy z koronaviru. Tak alespoň že na tento zájezd se našlo dosti statečných, kteří se viru nezalekli.

Krk, Rab, Lošinj, Pag a Cres jsou severní perly jadranu, jejichž tradiční způsob života je spojen s mořem, zábavou a relaxací. Všechna města na těchto ostrovech byla postavena na starých městských jádrech. Dnes zde můžete najít rodinné vily a hotely s dlouhou historií, nejslavnější jsou vily v Lošinj.

Ostrov Cres se nachází v severní části kvarnerského zálivu. Je propojen s ostrovem Lošinj pomocí mobilního mostu. Pobřeží ostrova Cres oplývá na západě a jihu zátokami a oblázkovými plážemi, zatímco severní a východní části jsou velmi skalnaté. Sladkovodní Vranské jezero je jedním z přírodních jevů na Cresu, k dalším vzácnostem patří sup bělohlavý. Ostrov Cres je také známý pro své jehněčí a kvalitní sýr.

Ostrov Krk se nachází v centru kvarnerského zálivu a je téměř považován za poloostrov kvůli jeho spojení mostem s pevninou. Spousta lidí tvrdí, že ostrov Krk je legendou a skutečností zároveň, klenotnice minulosti, ostrov s nejkrásnějšími plážemi, zátokami a mořem. Široký výběr pláží, z nichž 15 hrdě zdobí „Modrá vlajka“ (symbol čistoty moře a ekosystému), je jenom zlomkem z toho, proč je ostrov Krk nejžádanější destinací pro rodinnou dovolenou v Chorvatsku. Krk je známý pro své nádherné vinice, nejslavnější víno je Vrbnicka Zlahtina, které je zpracováváno ve velkém množství a uchováváno v legendárních vinných sklepech. Top destinace na ostrově Krk jsou Krk, Malinska, Baška a Punat. Menší destinace jako Stara Baška, Klimno nebo Silo a mnoho dalších nabízí krásné pláže podél pobřeží, klid a nedotčenou přírodu.

Ostrov Lošinj je nejznámější centrum sportovního rybolovu na Jadranu. Mezi nejoblíbenější místa na ostrově patří Mali (Malý) a Veliki (Velký) Lošinj. Ostrov Lošinj přitahuje také ty, kteří si chtějí odpočinout od hluku a davu. Cesty a promenády na ostrově vedou podél zajímavé a vonící krajiny, zatímco vodou naplněné jeskyně a útesy budou fascinovat milovníky podvodních krás.

Na ostrově Krk vyzkoušejte mladé jehněčí, divoký chřest, těstoviny, jídla na extra panenském olivovém oleji nebo specialitu- fíky. Zkuste tradiční jídla, jako je jehněčí guláš. Dobré jídlo doprovází dobré víno z ostrova Krk. Vrbnicka Žlahtina je kvalitní suché bílé víno vyrobené z domácích odrůd.

Z Prahy, tentokrát z Chodova, jsme vyrazili již ve 4,00 hodiny ráno směr Brno, kde jsme naložili zbytek zájezdu a přes Vídeň, Graz a Lublaň jsme dorazili do Chorvatska, kde jsme zamířili na Istrii, nejprve do přístavu Brestova kousek za Opatijí, odkud jsme se trajektem přepravili do Poroziny na severozápadě ostrova Cres. Pak již nějakých 25 km do městečka Cres, kde jsme se ubytovali v hotelu Kimen a kde na nás čekali s večeří. Krásné pokoje, velice vstřícný a milý personál a málo lidí. Snídaně formou švédských stolů, kde nám ale jednotlivé pokrmy vydával personál, večer salátový bufet s personálem, předkrm a hlavní jídlo servírované. K jídlu byl navíc jeden nápoj zdarma, u nás většinou víno a pivo, a kdo chtěl, měl ještě zákusky opět formou bufetu. Personál byl v rouškách, nás nenutili, ale většinou jsme je také používali. Coronavirus i tady ovlivňoval veškeré dění, ale v přijatelné míře. K moři jsme to měli cca 50 m a tak jsem se po téměř 20 letech vykoupal v chorvatském moři. Městečko Cres jsme navštívili již v roce 1994, kdy jsme byli poprvé v tehdy ještě válčícím Chorvatsku na Istrii v Rabacu a na Cres jsme jeli lodí v rámci fishpickniku – koupali jsme se na Cresu v nějaké zátoce a v městečku Cres jsme čekali ve stínu na loď. Moc si z toho ale nepamatujeme.

Kliknutím na trasy jednotlivých etap se zobrazí podrobnosti